Ekscizija – postupak i oporavak

by | lip 2, 2023 | Zdravlje | 0 comments

Napisao zaljepsunasu

Ekscizija je postupak koji se provodi u dermatologiji radi uklanjanja neželjenih lezija na koži. To mogu biti različiti tipovi tumora, cista, madeža i drugih izraslina. Postupak ekscizije može se raditi u svrhu liječenja, ali i zbog estetskih i praktičnih razloga.

Kako izgleda postupak ekscizije?

Ekscizija se obično izvodi u lokalnoj anesteziji, što znači da pacijent neće osjetiti bol tijekom samog postupka. Ekscizija je relativno jednostavan postupak koji se provodi u ordinaciji dermatologa. Prije samog zahvata liječnik specijalist koji će raditi zahvat ima kratke konzultacije s pacijentom kako bi objasnio sam postupak i dao upute za njegu rane.

Postupak ekscizije započinje pripremom kirurškog područja. To uključuje uklanjanje dlaka u području i dezinfekciju kože. U slučaju da se lezija nalazi na području koje je prekriveno dlakama, pacijentima se preporučuje da uklanjanje dlaka prepuste medicinskom osoblju kako ne bi napravili ranu na koži zbog koje liječnik možda neće biti u mogućnosti napraviti eksciziju. Nakon toga dermatolog koristi skalpel ili posebne kirurške škare kako bi uklonio neželjenu leziju. Nakon što je lezija uklonjena, područje se obično šiva kako bi se spriječilo daljnje krvarenje i infekcija, a lezija se šalje na patohistološku obradu.

Oporavak nakon ekscizije

Oporavak nakon dermatološke ekscizije može varirati ovisno o veličini i dubini uklonjene lezije. Manje lezije obično  zacijele u roku od nekoliko dana, dok će veće lezije možda zahtijevati nekoliko tjedana da  potpuno zacijele. Važno je slijediti upute dermatologa o njezi rane nakon postupka kako bi se osiguralo što brže i uspješnije zacjeljivanje.

Ekscizija je siguran i učinkovit postupak koji se često koristi za uklanjanje različitih izraslina na koži. Važno je da se ovaj postupak provodi samo od strane specijaliste kirurga ili dermatologa kako bi se osiguralo sigurno i uspješno uklanjanje lezija. Također, pacijenti bi trebali biti svjesni mogućih rizika i komplikacija, uključujući krvarenje, infekcije i veće ožiljke (keloide ili hipertrofični ožiljci) koji su rezultat pretjerane reakcije na zacjeljivanje.

najbolje.hr
najbolje.hr

Slični članci

Želite zdravo stariti? Fitobiom.com donosi ključ za dugovječnost!

Želite zdravo stariti? Fitobiom.com donosi ključ za dugovječnost!

U svijetu u kojem tempo života konstantno raste, stres i napetost postaju svakodnevni pratioci. Sve više ljudi okreće se prirodnim rješenjima i kvalitetnom informiranju o mogućnostima koje nam nudi biljni svijet, upravo zato jer se često suočavaju s raznim...

Fiziološke varijacije pulsa

Fiziološke varijacije pulsa

Puls je pokazatelj kardiovaskularnog zdravlja i može varirati tijekom dana zbog različitih fizioloških i okolišnih čimbenika. Ove varijacije mogu se primijetiti u vezi s doba dana, fazama sna, kao i utjecajem stresa, prehrane, hidratacije i hormona. Doba dana i puls...

Herpes zoster – pojava i simptomi

Herpes zoster – pojava i simptomi

Herpes zoster, poznat i kao šindre, posljedica je reaktivacije virusa varicella-zoster (VZV), koji je uzročnik vodenih kozica. Nakon što osoba preboli vodene kozice, virus ostaje uspavan u živčanim stanicama i može se reaktivirati kasnije u životu, često uzrokovan...