Kako poboljšati kvalitetu života u trećoj dobi: Male promjene, velike razlike

by | tra 15, 2025 | Zdravlje

Napisao zaljepsunasu

Treća životna dob donosi nove izazove, ali i prilike. Unatoč fizičkim promjenama i povlačenju iz aktivnog radnog života, starije osobe i dalje mogu živjeti ispunjeno, korisno i zadovoljno – ako imaju podršku okoline i razviju zdrave navike.

Kroz jednostavne, ali učinkovite promjene, moguće je značajno poboljšati kvalitetu života u starijoj dobi – bilo da se osoba nalazi u vlastitom domu ili u stručno organiziranom okruženju.


1. Stvaranje zdrave dnevne rutine

Redovita rutina doprinosi osjećaju stabilnosti i sigurnosti. Dan započet u isto vrijeme, s laganom tjelovježbom i doručkom, daje dobar ritam i pomaže u održavanju mentalnog zdravlja.

Savjet: Uključite jednostavne aktivnosti poput šetnje, čitanja, vrtlarenja ili slušanja glazbe – sve što stimulira tijelo i um.


2. Uravnotežena prehrana kao temelj zdravlja

Iako apetit s godinama može oslabjeti, pravilna prehrana je ključna. Obroci trebaju biti raznoliki, lako probavljivi i bogati vlaknima, vitaminima i proteinima. Redovita hidratacija jednako je važna.

Topla preporuka: U domovima koji brinu o prehrani, kao što je i Dom Jadran, obroci se pripremaju u skladu s preporukama nutricionista i uzimaju u obzir individualne potrebe korisnika.


3. Održavanje društvenih kontakata

Društvena povezanost snažno utječe na emocionalno zdravlje. Kontakti s obitelji, prijateljima ili sudjelovanje u grupnim aktivnostima pomažu u sprječavanju usamljenosti i depresije.

Upravo zbog toga su važna mjesta koja nude redovite radionice, druženja i organizirane izlete – jer starost nije vrijeme za povlačenje, već nova faza života.


4. Aktivno sudjelovanje u zajednici

Volontiranje, kreativne radionice ili čak sudjelovanje u međugeneracijskim projektima odličan su način da se osoba i dalje osjeća korisnom i društveno angažiranom. Osjećaj svrhe snažno pridonosi mentalnoj i emocionalnoj stabilnosti.


5. Okruženje koje potiče kvalitetu života

Osim obitelji, veliku ulogu igra i prostor u kojem starija osoba boravi. Dom mora biti siguran, udoban, ali i poticajan. Ustanove koje nude stručno vođene aktivnosti, emocionalnu podršku i personalizirani pristup – poput Dom Jadran – dokaz su da organizirani boravak može biti izvor sreće i podrške, a ne ograničenja.


Zaključak: Male promjene – veliki učinak

Poboljšanje kvalitete života u trećoj dobi ne traži drastične poteze. Dovoljno je uvesti male navike, stvoriti podržavajuće okruženje i osigurati osjećaj vrijednosti.

S pravom podrškom i toplim ljudskim pristupom, starije osobe mogu živjeti aktivno, zdravo i ispunjeno. Ako ste u potrazi za takvim okruženjem, primjeri dobre prakse poput Doma Jadran mogu biti inspiracija i smjernica.

najbolje.hr
najbolje.hr

Slični članci

Što je kronični bronhitis?

Što je kronični bronhitis?

Kronični bronhitis je dugotrajna upala bronha, dišnih puteva koji dovode zrak u pluća. Karakterizira ga kronični kašalj s iskašljavanjem sluzi koji traje najmanje tri mjeseca godišnje tijekom dvije uzastopne godine. Glavni uzroci su pušenje, zagađeni zrak i...

Želite zdravo stariti? Fitobiom.com donosi ključ za dugovječnost!

Želite zdravo stariti? Fitobiom.com donosi ključ za dugovječnost!

U svijetu u kojem tempo života konstantno raste, stres i napetost postaju svakodnevni pratioci. Sve više ljudi okreće se prirodnim rješenjima i kvalitetnom informiranju o mogućnostima koje nam nudi biljni svijet, upravo zato jer se često suočavaju s raznim...

Fiziološke varijacije pulsa

Fiziološke varijacije pulsa

Puls je pokazatelj kardiovaskularnog zdravlja i može varirati tijekom dana zbog različitih fizioloških i okolišnih čimbenika. Ove varijacije mogu se primijetiti u vezi s doba dana, fazama sna, kao i utjecajem stresa, prehrane, hidratacije i hormona. Doba dana i puls...