Treća životna dob donosi nove izazove, ali i prilike. Unatoč fizičkim promjenama i povlačenju iz aktivnog radnog života, starije osobe i dalje mogu živjeti ispunjeno, korisno i zadovoljno – ako imaju podršku okoline i razviju zdrave navike.
Kroz jednostavne, ali učinkovite promjene, moguće je značajno poboljšati kvalitetu života u starijoj dobi – bilo da se osoba nalazi u vlastitom domu ili u stručno organiziranom okruženju.
1. Stvaranje zdrave dnevne rutine
Redovita rutina doprinosi osjećaju stabilnosti i sigurnosti. Dan započet u isto vrijeme, s laganom tjelovježbom i doručkom, daje dobar ritam i pomaže u održavanju mentalnog zdravlja.
Savjet: Uključite jednostavne aktivnosti poput šetnje, čitanja, vrtlarenja ili slušanja glazbe – sve što stimulira tijelo i um.
2. Uravnotežena prehrana kao temelj zdravlja
Iako apetit s godinama može oslabjeti, pravilna prehrana je ključna. Obroci trebaju biti raznoliki, lako probavljivi i bogati vlaknima, vitaminima i proteinima. Redovita hidratacija jednako je važna.
Topla preporuka: U domovima koji brinu o prehrani, kao što je i Dom Jadran, obroci se pripremaju u skladu s preporukama nutricionista i uzimaju u obzir individualne potrebe korisnika.
3. Održavanje društvenih kontakata
Društvena povezanost snažno utječe na emocionalno zdravlje. Kontakti s obitelji, prijateljima ili sudjelovanje u grupnim aktivnostima pomažu u sprječavanju usamljenosti i depresije.
Upravo zbog toga su važna mjesta koja nude redovite radionice, druženja i organizirane izlete – jer starost nije vrijeme za povlačenje, već nova faza života.
4. Aktivno sudjelovanje u zajednici
Volontiranje, kreativne radionice ili čak sudjelovanje u međugeneracijskim projektima odličan su način da se osoba i dalje osjeća korisnom i društveno angažiranom. Osjećaj svrhe snažno pridonosi mentalnoj i emocionalnoj stabilnosti.
5. Okruženje koje potiče kvalitetu života
Osim obitelji, veliku ulogu igra i prostor u kojem starija osoba boravi. Dom mora biti siguran, udoban, ali i poticajan. Ustanove koje nude stručno vođene aktivnosti, emocionalnu podršku i personalizirani pristup – poput Dom Jadran – dokaz su da organizirani boravak može biti izvor sreće i podrške, a ne ograničenja.
Zaključak: Male promjene – veliki učinak
Poboljšanje kvalitete života u trećoj dobi ne traži drastične poteze. Dovoljno je uvesti male navike, stvoriti podržavajuće okruženje i osigurati osjećaj vrijednosti.
S pravom podrškom i toplim ljudskim pristupom, starije osobe mogu živjeti aktivno, zdravo i ispunjeno. Ako ste u potrazi za takvim okruženjem, primjeri dobre prakse poput Doma Jadran mogu biti inspiracija i smjernica.